„To by mě zajímalo, co tam ty ženský dělaj…“ zní častý zvědavý komentář mužů ku příležitosti setkání žen v kruhu.
Nejde o nic tajuplného, ale naopak velmi přirozeného, co jsme ovšem v moderní civilizaci pozapomněli. Tak jako muž a žena odjakživa tvoří dynamickou polaritu nutnou pro zachování rodu, tak i pospolitost mužů nebo žen tvořila vždy přirozenou součást života. Muži odcházeli lovit nebo bojovat, ženy udržovaly domácnost, pečovaly o děti a úrodu a z toho plynula přirozená vzájemná výpomoc a sdílení.
V moderním světě obvykle žijeme v oddělených bytech v rodinách (muž-žena-děti) a pospolitost „svého druhu“ hledáme mimo domov, v cukrárnách, hospodách, na fotbalových zápasech atakdále. Na své partnery uvalujeme očekávání, že nám budou vším – nejen partnerem a rodičem dětí, ale i kamarádem/kamarádkou, pomocníkem s každodenními záležitostmi, dobíječem energie i terapeutem… Zapomněli jsme také na důležitost přechodových rituálů, které tvoří oporu pro jednotlivé etapy života – od zrození přes pubertu, svatbu, narození dítěte, přechod do středního věku a smrt.
Ženský / mužský kruh přinášejí možnost poodstoupit, spočinout, sdílet, načerpat energii a zjistit, co vlastně sami pro sebe v danou chvíli potřebujeme.
Ženský kruh je hlavně prostorem PLYNUTÍ, INTUICE a EMOCÍ. Může mít silný a jasný záměr, ale způsob, jakým se odvíjí, je často tvořen nepopsatelnou magií, kterou tvoří momentální situace a energie všech zúčastněných. „Pojďme něco dělat“ je typickým hlasem mužské energie; „Pojďme dělat nic“ je vědomým rozhodnutím být plně přítomná s tím, co je a dovolit si nevědět.
Ženský kruh je pozvánkou přinést to, co právě prožívám, bez příkras a bez masky, vyložit to doprostřed a odevzdat moudrosti babiček, které jsou s jakýmkoliv kruhem žen propojeny. Je to prostor bez hodnocení, a prostor sdílení nejen osobních příběhů, ale i kolektivního příběhu ženství, který v ženském kruhu často prosákne na povrch a hlásí se o slovo, přijetí i léčení. Prostor pro modlitbu za rovnováhu na Zemi, za Život, Muže a Děti, Vodu, Měsíc a cykly, Úrodu, Lásku, Radost, Vděčnost…
Je úlevné zjistit, že jsme všechny pro sebe navzájem Sestrami, které tkají pavučinu života. Vlákna jedinečných darů každé z nás tvoří pevnou, ale pružnou síť, která je naší oslavou Života i oporou v náročných časech.
POKUD VÁS ŽENSKÝ KRUH A SDÍLENÍ LÁKÁ, MŮŽEME SE POTKAT:
- Navaratri aneb Devět nocí Bohyně – pěti- nebo devítidenní ženský kruh vycházející z indické tradice a ájurvédy, který se koná 1-2x do roka na Sklenářce. Provázejí Kamila Brenková a Tereza Dlabalová. Nejbližší termín: 12. – 18. října 2023.
- žensko-holčičí kruh Menarché
- masáž pro ženy a individuální sdílení
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA:
KNIHY S TÉMATEM CYKLIČNOSTI, MENSTRUACE A NÁVRATU BOHYNĚ:
- Maitreyi D. Piontek: Ženské klenoty; TAO a síla ženské sexuality
- Clarissa Pinkola Estés: Ženy, které běhaly s vlky
- Miranda Gray: Rudý měsíc; Cyklická žena
- Jamie Samsová: Třináct klanových matek
- Demetra Georgevová: Mystéria temné luny
- Barbora Hu: Polibek kobry
- Terezie Dubinová: Kořeny ženské spirituality
- Barbora Zemanová: Ženské rituály
- Lilia Khousnoutdinová: Ženské příběhy
- Sylvia B. Perera: Sestup k bohyni
- Riane Eislerová: Číše a meč, agrese a láska
- Hermán Huarache Mamani: Kurandera
- Mantak Chia a Rachel Abrams: Multi-orgasmická žena
- Sally Kempton: Awakening Shakti (anglicky)
- Jalaja Bonheim: Aphrodite´s Daughters (anglicky)
- P. Shuttle, P. Redgrove: The Wise Wound (anglicky)
- M. Pogačnik: Die Landschaft der Göttin (německy)
- knihy a objevy archeoložky Marije Gimbutas („The Goddesses and Gods of Old Europe“ (1974), „The Language of the Goddess“ (1989) a „The Civilization of the Goddess“ (1991), „The Living Goddess“)